Anasayfa    |  Künye   |  Etik Sorumluluklar   |  İletişim   |

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRK DÜNYASI SEVDALISI, ARAŞTIRMACI, YAZAR, ŞAİR İBRAHİM TERZİOĞLU VE “HÜMA YAĞMURLARI”
(TURKIC WORLD ENTHUSIAST, RESEARCHER, AUTHOR, POET İBRAHİM TERZİOĞLU AND “HÜMA YAĞMURLARI” )

Yazar : Cengiz ALYILMAZ    
Türü : Araştırma Makalesi
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 6
Sayfa : 250-291
    


Özet

İbrahim TERZİOĞLU, 15 Kasım 1964 tarihinde Erzurum’da (Ilıca’nın Ovacık Nahiyesi’nin Çatak köyünde) dünyaya gelir.

Ailesinin Ankara’ya göç etmesi üzerine ilkokulu, ortaokulu ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlar. Yükseköğrenimine Karadeniz Teknik Üniversitesinde başlayan TERZİOĞLU, yükseköğrenimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde tamamlar.

Askerlik hizmeti sonrasında bir süre aile şirketinde inşaat ve restorasyon işleriyle uğraşır.

TERZİOĞLU, 1994 yılında Keçiören Belediyesinde kültürden, sanattan ve Türk dünyasından sorumlu “Başkan Yardımcısı” olarak göreve başlar. Bu görevi 15 yıl boyunca başarılı bir şekilde sürdürür. Keçiören’in “modern” ve “tarihî kent” hüviyeti kazanmasına önemli katkılarda bulunur. 2009 yılında Keçiören Belediyesindeki görevi biten TERZİOĞLU, aynı yıl “uzman” olarak Elmadağ Belediyesinde görevlendirilir; buradaki görevini 2018 yılına kadar sürdürür ve sonrasında emekliye ayrılır.

TERZİOĞLU, Keçiören Belediyesinde ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinde görev yaptığı yıllarda Türk Cumhuriyetleri’nin ve Türk dünyasının birliği ve dayanışması için önemli çalışmalar yapar.

TERZİOĞLU, “kent planlayıcısı”, “yönetici” sıfatlarının yanında “araştırmacı”, “yazar” ve “şair” kimlikleriyle de tanınmıştır.

TERZİOĞLU’nun eserlerini “şiir kitapları”, “araştırma - inceleme eserleri” ve “editörlüğünü yaptığı eserler” olmak üzere üç grupta değerlendirmek mümkündür.

Hüma Yağmurları, TERZİOĞLU’nun 2021 yılının Nisan ayında yayımlanmış şiir türünde 7. eseridir. Kitapta toplam 98 şiir bulunmaktadır.

Bu makalede önce TERZİOĞLU’nun öz geçmişi hakkında bilgi verilmekte; sonra da Hüma Yağmurları adlı kitap değerlendirilmektedir.Anahtar Kelimeler

İbrahim TERZİOĞLU, Türk dünyası, araştırmacı, yazar, şair, Hüma YağmurlarıAbstract

İbrahim TERZİOĞLU was born in a village named Catak located in the Ovacık district of Ilıca, Erzurum, on the 15th of November, 1964.

Upon moving to Ankara with his family, he completed his primary, middle, and high school education there. TERZİOĞLU, who started his university education at Karadeniz Technical University, completed his studies at Gazi University, Faculty of Economics and Administrative Sciences.

After his military service, he worked in the family company, which focused on construction and restoration, for a while 

TERZİOĞLU started working at the Keçiören Municipality in 1994 as the “Deputy Mayor” responsible for art, culture, and the Turkic world. He successfully held the position for 15 years and TERZİOĞLU made significant contributions to the Keçiören district to gain a “modern” and “historical” identity. TERZİOĞLU, whose duty in the Keçiören Municipality came to an end in 2009, was appointed to the Elmadağ Municipality as an “expert” in the same year. TERZİOĞLU successfully held the position until 2018, when he retired.

During his years at Keçiören Municipality and the Union of Engineers and Architects of the Turkic World, TERZİOĞLU carried out important projects for the Turkic Republics’ unity and solidarity and the Turkic Republics World.

He is known as a researcher, writer, and poet, in addition to his roles as a “city planner” and “manager”.

It is possible to evaluate the works of TERZİOĞLU in three groups, namely “poetry books”, “research and analysis works”, and “works he edited”.

Hüma Yağmurları is TERZİOĞLU’s 7th poetry book, published in April 2021, in which are a total of 98 poems.

This article firstly gives information about TERZİOĞLU’s background and then touches upon his book, Hüma Yağmurları.Keywords

İbrahim TERZİOĞLU, Turkic World, researcher, writer, poet, Hüma Yağmurları

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Dergimizin Eylül 2021 Sayısı Yayımlanmıştır.


Adres : Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı ARTVİN
Telefon : 04662151043-2333 Faks :
Eposta : bugudergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri